На Херсонщині хочуть створити унікальний музей затоплених сіл


11 Feb 2021

На Херсонщині у Нововоронцовці планують створити перший в Україні музей, присвячений штучно затопленим населеним пунктам. Про це повідомляє видання «Новий день» із посиланням на управління туризму та курортів Херсонської облдержадміністрації.

«Реалізація проєкту дасть змогу доторкнутися до найбільшої таємниці нашої області. Планується створення інтерактивного музею, де зберігатимуться експонати, знайдені на дні Каховського водосховища, створення дослідницької лабораторії та проведення дайвінг-екскурсій. Водами Каховського водоймища затоплено близько 90 сіл, історична місцевість – Великий Луг, столиця хана Мамая – місто Замик. Дослідження та вивчення цих пам’яток історико-культурної спадщини мають неоціненне значення не тільки для Херсонщини, а й для всієї України», – йдеться у повідомленні. Проєкт зі створення музею затопленої пам’яті Нововоронцовська селищна рада подала для участі в конкурсній грантовій програмі Українського культурного фонду.

Автором ідеї став краєзнавець з Нововоронцовки Андрій Селецький. Він з 2014 року назбирав колекцію з понад 2 тисяч експонатів, знайдених на дні водосховища. Серед них – радянські монети 1920-х років, стара пляшка для вина, блешня зі шматком срібла, яка, вочевидь, належала заможному рибалці, фрагменти спорядження і зброї армії Австро-Угорщини. Збирати колекцію Селецький почав після того, як одного разу, пірнувши неподалік берега, під водою побачив залишки цивілізації: фрагменти фундаментів будинків, затоплених вулиць. Ініціатор створення музею хоче, щоб він став центром не лише практичних, а й теоретичних досліджень щодо затоплення свого часу величезної кількості населених пунктів по всьому каскаду водосховищ на Дніпрі.

«Я був вражений тим, що величезна кількість документів гідророзвідки, даних з виселення людей і очищення дна досі засекречені. Тому хотілося б дізнатися про це якомога більше», – пояснив Селецький.