Четвертий міжнародний фестиваль органної музики «Діапазон»


19 Oct 2010

З 17 жовтня по 31 жовтня 2010 року у Львові відбудеться Четвертий міжнародний фестиваль органної музики «Діапазон». Для органної музики Львова 2009 рік був особливий: виповнилось 600 років від того часу, коли перший орган з'явився у місті і від того часу розвиток органів набув необратимого поступу. З усіх міст України Львів має найдавніші та найбагатші органні традиції. У касових книгах, що зберігаються в Історичному архіві у Львові, згадку про першого органіста знайдено за 1405 рік. Його ім’я було Петер Енгельбрехт, він мав німецьке походження, а найбільш активно діяв у 1409-1410 роках: зліт активності був пов’язаний із появою органа.
Від того часу на протязі усієї подальшої історії у Львові звучали органи, діяли органісти, працювали органні майстри та цілі фабрики. Марцин Леополіта (1540-1589), який народився і помер у Львові, був придворним композитором і органістом короля Зигмунта Августа та найвідомішим музикантом тогочасної Польщі. Органобудівники Роман Духенський, Ян Слівінський, Рудольф Хаасе та багато інших були відомі далеко за межами Галичини. У Львові починали свою музичну освіту та кар’єру такі відомі композитори, як Тадеуш Махль, Анжей Нікодемович. Зі Львова почалось відродження органів після другої світової війни. Микола Колесса написав перший органний твір українського репертуару. Епоха відродження пов’язана з іменами видатних органістів ХХ ст. — Арсенієм Котляревським та Самуїлом Дайчем.
2010 рік був особливим для органного мистецтва України, та, зокрема Львова.15 січня 2010 року виповнилось 100 років від дня народження засновника академічної світської органної школи в Україні — Арсенія Котляревського (1910 – 1994). Свою нелегку працю по відродженню органного мистецтва він розпочав саме зі Львова у 1947 році, а з 1951 по 1960 рік працював проректором по науковій роботі Львівської консерваторії. Саме по його ініціативі був перенесений орган з недіючого тоді Бернардинського костьолу у концертний зал філармонії, де він зараз і знаходиться. У 1970 році А.Котляревський заснував органний клас у Київській консерваторії, а у 1980 році — республіканський будинок органної та камерної музики, який став першим самостійним органним залом України і поклав початок створенню подібних закладів у інших містах. Він був першим органістом, який у 1968 році виступив на урочистому концерті з нагоди відкриття Львівського концертного залу у костьолі Магдалини.
Наш молодий фестиваль «Діапазон» проводиться вчетверте, але він допомагає створити новий імідж Львова — міста високої європейської культури. Спільними зусиллями організаторів, громади і влади фестиваль спрямований на відродження давніх традицій у дещо забутій останнім часом галузі мистецтва — органній музиці. Сподіваємось, що, як і у попередні роки, фестиваль принесе вам, слухачам і шанувальникам, приємні хвилини спілкування з божественними творами та яскравими виконавцями.

Офіційний сайт: www.organy.lviv.ua